Here are the 2022 Pulitzer Prize winners

The 2022 Pulitzer Prizes were announced Monday by Columbia University. Here are the winners.

(We are updating this story.)

Public Service:

Awarded to The Washington Post for its compelling and vividly presented account of the assault on Washington, D.C. on January 6, 2021, providing audiences with a thorough and unflinching understanding of one of the nation’s darkest days.

Finalists:

Milwaukee Journal Sentinel

The New York Times

Report on the latest news:

Attributed to staff of the Miami Herald for its coverage of the collapse of the Champlain Towers South condominium complex, merging clear, compassionate writing with comprehensive news and accountability reporting.

Finalists:

Los Angeles Times Staff

New York Times Staff

Investigative report:

Awarded to Corey G. Johnson, Rebecca Woolington and Eli Murray of the Tampa Bay Times for a compelling briefing on the highly toxic hazards inside Florida’s only battery recycling plant that forced the implementation of safety measures to adequately protect nearby workers and residents.

Finalists:

Hannah Dreier and Andrew Ba Tran of The Washington Post

Jeffrey Meitrodt and Nicole Norfleet of the Star Tribune, Minneapolis, Minn.

Explanatory report:

Attributed to staff from Quanta Magazine, including Natalie Wolchover, for a cover that revealed the intricacies of building the James Webb Space Telescope, designed to facilitate groundbreaking astronomical and cosmological research.

Finalists:

Philadelphia Inquirer staff

Wall Street Journal Staff

Local reports:

Assigned to Madison Hopkins of the Better Government Association and Cecilia Reyes of the Chicago Tribune for a hard-hitting examination of the city’s long history of failed building and fire safety code enforcement that left fraudulent homeowners to commit grave violations that resulted in dozens of unnecessary deaths.

Finalists:

Lulu Ramadan of the Palm Beach Post and Ash Ngu, Maya Miller and Nadia Sussman of ProPublica

Tony Cook, Johnny Magdaleno and Michelle Pemberton of The Indianapolis Star

National reports:

Awarded to staff of The New York Times for an ambitious project that quantified a disturbing pattern of fatal police traffic stops, illustrating how hundreds of deaths could have been avoided and how officers generally avoided punishment.

Finalists:

Eli Hager of The Marshall Project and Joseph Shapiro, contributor, of National Public Radio

Washington Post staff

International reports:

Awarded to staff of The New York Times for its courageous and relentless reporting that exposed the vast civilian toll of US-led airstrikes, challenging official accounts of US military engagements in Iraq, Syria and Afghanistan.

Finalists:

New York Times Staff

New York Times Staff

Yaroslav Trofimov and the Wall Street Journal team

Writing features:

Assigned to Jennifer Senior of The Atlantic for an unflinching portrait of a family coming to terms with loss in the 20 years since 9/11, masterfully weaving the author’s personal connection to history with sensitive reporting that reveal the long reach of grief.

Finalists:

Anand Gopal, Contributing Writer, The New Yorker

Meribah Knight of WPLN, contributor, and Ken Armstrong of ProPublica

Remark:

Assigned to Melinda Henneberger of the Kansas City Star for her persuasive columns demanding justice for the alleged victims of a retired police detective accused of being a sexual predator.

Finalists:

Julian Aguon, Freelance Contributor, The Atlantic

Zeynep Tufekci, for columns published in The New York Times and The Atlantic

Critical:

Awarded to Salamishah Tillet, General Critic of The New York Times, for his scholarly and elegant writing on black histories in art and popular culture – work that bridges academic and non-academic critical discourse.

Finalists:

The New Yorker’s Peter Schjeldahl

Sophie Gilbert of The Atlantic

Editorial writing:

Assigned to Lisa Falkenberg, Michael Lindenberger, Joe Holley and Luis Carrasco of the Houston Chronicle for a campaign that, with original reporting, exposed voter suppression tactics, dismissed the myth of widespread voter fraud and advocated for sensible electoral reforms .

Finalists:

Abdullah Fayyad of the Boston Globe

Times-Picayune Editorial Team | The New Orleans Lawyer

Illustrated report and commentary:

Assigned to Fahmida Azim, Anthony Del Col, Josh Adams and Walt Hickey of Insider for using graphic reporting and the medium of comics to tell a powerful yet intimate story of Chinese oppression of the Uyghurs, making the issue accessible to an audience wider.

Finalists:

Ann Telnaes of the Washington Post

Zoe Si, Contributor, The New Yorker

News photography:

Assigned to Marcus Yam of the Los Angeles Times for the raw and urgent images of the US departure from Afghanistan that capture the human cost of historic change in the country.

Assigned to Getty Images’ Win McNamee, Drew Angerer, Spencer Platt, Samuel Corum and Jon Cherry for comprehensive and still captivating photos from the attack on the United States Capitol.

Finalist:

Anonymous, Independent Contributor, The New York Times

Feature photograph:

Assigned to Reuters’ Adnan Abidi, Sanna Irshad Mattoo, Amit Dave and the late Danish Siddiqui for footage of India’s COVID toll that balanced intimacy and devastation, while giving viewers a heightened sense of place.

Finalists:

Gabrielle Lurie of the San Francisco Chronicle

Reuters Photography Staff

Audio reports:

Assigned to the teams at Futuro Media in New York and PRX in Boston for “Suave,” a brutally honest and immersive profile of a young man re-entering society after serving more than 30 years in prison.

Finalists:

Eyder Peralta, Solomon Fisseha, Alsanosi Adam and Halima Athumani of National Public Radio

NBC News’ Mike Hixenbaugh, Antonia Hylton, Frannie Kelley, Reid Cherlin and Julie Shapiro

Special quote:

Awarded to Ukrainian journalists for their courage, endurance and commitment to providing truthful reporting during Vladimir Putin’s ruthless invasion of their country and his propaganda war in Russia. Despite bombings, kidnappings, occupation and even deaths in their ranks, they persisted in their efforts to portray a terrible reality, bringing honor to Ukraine and to journalists around the world.

Literature, theater and music

Fiction:

Awarded to “The Netanyhus,” by Joshua Cohen, a biting and linguistically adept historical novel about the ambiguities of the Jewish-American experience, featuring ideas and disputes as volatile as its tight plot.

Finalists:

“Monkey Boy”, by Francisco Goldman (Grove Press)

“Honours”, by Gayl Jones (Beacon Press)

General non-fiction:

Awarded to: “Invisible Child: Poverty, Survival and Hope in an American City”, by Andrea Elliott, a moving and deeply narrated account of a girl who comes of age during New York’s homelessness crisis – a portrait of resilience in the face of institutional failure that successfully merges literary narrative with policy analysis.

Finalists:

Home, land, security: de-radicalization and the return of extremism”, by Carla Power (One World/Random House)

“The Family Roe: An American Story”, by Joshua Prager (WW Norton & Company)

Story:

Awarded to Covered With Night,” by Nicole Eustance, a gripping tale of Native justice in early America, and how the aftermath of a settler’s murder led to the oldest continuously recognized treaty in the United States.

Awarded to “Cuba: An American History,” by Ada Ferrer, an original and compelling story, spanning five centuries, of the island that has become an obsession for many presidents and policy makers, transforming the way we think about the United States. United in Latin America and Cuba in American society.

Finalist:

“Until Justice is Served: America’s Early Civil Rights Movement, From Revolution to Reconstruction”, by Kate Masur (WW Norton & Company)

Biography:

Awarded to “Chasing Me to My Grave: An Artist’s Memoir of the Jim Crow South”, by the late Winfred Rembert as told to Erin I. Kelly, a sharp and searing first-person account of an artist’s life in the 1950s and 1960s in an unreconstructed corner of the Deep South – a tale of abuse, endurance, imagination and aesthetic transformation.

Finalists:

“Pessoa: A Biography”, by Richard Zenith (Liveright/Norton)

“The Blackwell Doctors: How Two Pioneering Sisters Brought Medicine to Women and Women to Medicine”, by Janice P. Nimura (WW Norton & Company)

Poetry:

Awarded to “frank: sonnets,” by Diane Seuss, a virtuoso collection that inventively expands sonnet form to accommodate the messy contradictions of contemporary America, including the beauty and difficulty of working-class life in the Rust Belt.

Finalists:

“Refractive Africa: Ballet of the Forgotten”, by Will Alexander (New Directions)

“Yellow Rain”, by Mai Der Vang (Graywolf Press)

Drama:

Awarded to “Fat Ham”, by James Ijames, a funny and poignant piece that skillfully transposes Hamlet to a family barbecue in the southern United States to address issues of identity, kinship, responsibility and honesty.

Finalists:

“Kristina Wong, Overlord of the Sweatshops”, by Kristina Wong

“Selling Kabul”, by Sylvia Khoury

Music:

Awarded to “Voiceless Mass”, by Raven Chacon, premiered November 21, 2021 at the United Church of Christ in Milwaukee, Wisconsin, an original and compelling work for organ and ensemble that evokes the weight of history in a religious setting, a concentrated and powerful musical expression with a haunting visceral impact.

Finalists:

“Seven Pillars”, by Andy Akiho

“with eyes the color of time”, by Anne Leilehua Lanzilotti

About Bernard Kraft

Check Also

Santa Monica Police Activities League Raises Over $18,000 in Spooktacular Halloween Event

Fundraiser offers free classes and enrichment activities to vulnerable youth in Santa Monica The Santa …